Tel: 0(212)2155533   Whatsapp: 0(553)9139953    
image

Op. Dr. Onur Peşluk ile

Obezite'yi Vanity'de Yenin

Sonuçsuz girişimlerle zaman kaybetmeyin. Vanity ile sağlıklı, görmek istediğiniz size kavuşun.

Obezite Operasyonları

Obezite ameliyatları ve etkileri nasıldır? Obezite ameliyatları kimler için uygundur? Obeziteyle nasıl başa çıkılır? Op. Dr. Onur Peşluk CNN Türk'te anlatıyor.

image

Obezite nasıl yenilir?

Obezite çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı bilinen ve maalesef yaşam süresini kısaltması muhtemel bir hastalıktır. Bunun yanında Dünya Sağlık Örgütü’nün vurguladığı şekilde, Obezite sigaradan sonra önlenebilir ikinci ölüm sebebidir. Obezite hastalarının her şeyden önce, obezitenin kaderleri olmadığını bilmeleri ve buna inanmaları gerekmektedir. Neyse ki modern tıp, günümüzün en önemli hastalıklarından biri olan obeziteye karşı etkili çözümler geliştirmiş durumda.

image
image

Ne var ki, obezite sadece düzeltilmesi gereken bir estetik problemden öte ciddi bir hastalıktır. ABD'de her yıl üçyüz bin kişi bu sebepten hayatını kaybetmektedir. Dünya çapında obeziteden ölüm sayısı açlıktan ölümü geçmiş durumdadır. Obezitenin yol açtığı sağlık problemleri gerçekten saymakla bitmez ancak en önemli etkisi endokrin ve kalp-damar sistemlerinde görülmektedir. Ayrıca, erkeklerde özellikle prostat ve bağırsak olmak üzere kanser türlerinde, kadınlarda ise meme kanserinde risk faktörünü önemli ölçüde artırdığı tespit edilmiştir. Bunların yanında uyku apnesi de obez bireyler arasında yaygınca görülür.

Değerli hastalarımızın obezite problemiyle en yakın zamanda yüzleştirdikleri takdirde kendileri için büyük faydalar sağlayacaklarının bilincinde olmaları gerekmektedir. Obezite kader değildir. Sağlığınızı ve güveninizi geri kazanmak için doğru yerdesiniz.

image

Op. Dr. Onur Peşluk

Op. Dr. Onur Peşluk, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi mezunu olup 2008'de aynı fakültede Genel Cerrahi bölümünde uzmanlığını tamamlamıştır.

Alanında birçok bilimsel yayına imza atmasıyla saygınlık kazanan Op. Dr. Onur Peşluk ayrıca Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği, Türk Cerrahi Derneği, İstanbul Meme Derneği, Türk Tabipler Birliği, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği, Türk OBEZİTE CERRAHİSİ Derneği, üyesidir.

  • Image “Tam 55 kilo verdiğim mucizevi bir yıl geçirmemi sağladığı için Onur Bey'e sonsuz teşekkürler. Daha önceki başarısız deneyimlerimden sonra bu durumdan hiç kurtulamayacağımı düşünmeye başlamışken yetişti. Kesinlikle herkese öneririm. ”
    Elif P.
    26
  • Image “Tüp mide ameliyatımın ardından yine kilo almıştım ve bir türlü durdurulamıyordum. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Onur Bey ile görüştükten sonra switch yapmaya karar verdik ve sağolsun beklediğim her şeyi verdi bu uygulama. Artık doğru yolda olduğumu hissediyorum ve umutluyum. Onur Bey'e ve tüm ekibe ilgileri için çok teşekkürler.”
    Sercan K.
    29
background

Aklınızda Soru İşaretleri mi Var? Sizi Arayalım, Sorularınızı Cevaplayalım.

Tüp Mide Ameliyatı

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar için önemli bir tedavi seçeneğidir. Özetle, laparaskopik yöntemle uygulanan operasyonda midenin büyük kenarı kesilip çıkarılır ve daha küçük hacimli tüp şeklinde yeni bir mide meydana getirilir. Midenin açlık hormonunu salgılayan kısmının çıkarılması ve hacminin de küçülmesiyle birlikte gıda alımı kısıtlanır ve tokluk hissi yaşanır. İlk 1-2 yıl içerisinde fazla kiloların %60-70 kadarı kaybedilmesi beklenir. Birçok çalışmada tüp mide ameliyatı sonuçlarının gastrikbypass’a yakın olduğu görülmüştür. Uzun dönemde yeniden kilo alma oranı %20, tekrar morbidobez olma oranı ise %2 civarındadır.

Gastrik Bypass

Dünyada en yaygın uygulanan obezite operasyonlarındandır. Mide yemek borusunun altından 30-50 cc mide kalacak şekilde kesiliek. yemeğin geleceği küçük bir mide bölüm ve kullanılmayan büyük bir bölüm olarak ikiye ayrılır. Daha sonra ince bağırsaklar 40-60 cm’den kesilerek alt ucu küçük mide poşuna bağlanır. Uygulanan hastalarda tüp mide ameliyatında olduğu gibi 1-2 yıl içerisinde önemli kilo kayıpları beklenir. Fakat vitamin bozuklukları, mide ülseri, safra reflüsü gibi bir takım rahatsızlıklara yol açabildiği tespit edilmiştir.

Duedonal Switch

Hem kısıtlayıcı hem de emilim bozucu bir ameliyattır. MorbidOBEZİTE CERRAHİSİnde en etkili yöntemlerden biridir. Tek bağlantı yapılması dolayısıyla uygulanması nispeten basit ve riski daha düşük bir operasyondur. Midenin tüpleştirilmesiyle gıda alımının kısıtlanması yanında emilimi de azaltılır ve kilo verme daha etkili bir şekilde gerçekleşir. Safra kaçışı ve mide ülserine yol açmaz. Bypass ameliyatlarındaki gibi işlevsiz, kör bir parça midede bırakılmaz. Şeker hastalığı kontrolünde oldukça etkilidir ve tüp mide operasyonu sonrası uzun vadede kilo alanlarda bu ameliyata geçiş oldukça basittir.

Mide Balonu

Mide balonu mideye yerleştirildikten sonra serum yardımıyla şişirilen silikon bir balondur. Diyet ve egzersizden sonuç alamayan, ameliyat olmak için isteksiz veya ameliyat olması riskli hastalarda uygulanan geçici bir kilo verme yöntemidir. Mide balonunun yerleştirildikten sonra 6 ay-1 sene içersinde çıkarılması gerekir. Geniş mide fıtığı veya mide ülseri rahatsızlıklarına sahip hastalara uygulanmaz.

Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon, Duedonal Switch ameliyatının sonucu olarak görülen emilim bozukluğunun etkisini amaçlayan bir uygulamadır. Ameliyatta oluşturulan mide tüpünün 2 çıkışı oluşturulur ve gıdanın bir kısmının emilimi artılır. Safra yollarına endoskopik ulaşım korunur.

Mide Bandı (Kelepçe)

Kısıtlayıcı (restriktif) ameliyatlardan biridir. Silikon bir bant midenin başlangıcına yerleştirilir ve bir mide cebi oluşturulur. Fakat yaygının kanının aksine açlık hissini azaltmaz. Bandın kayması, zamanla midenin delinmesine neden olması ve etraftaki organlara yapışması gibi nedenlerden ötürü terk edilmeye başlamış bir yöntemdir.

WhatsApp ile sor!